קורס חשמלאי מוסמך

תוכן עניינים

קורס חשמלאי מוסמך הוא אחד הקורסים היותר יוקרתיים של המכללות. תנאי הקבלה אליו לא קשים מדי, אבל במהלך הקורס יהיה עלינו להשקיע את מיטב המאמצים על מנת שנוכל לצלוח את הקורס. קורס חשמלאי מוסמך הוא עבור מי שיש לו זיקה לתחום התכנון והבנייה. חשוב להדגיש, שהקורס חשמלאי הוא חלק מלימודי חשמל, יש עוד נושאים שונים בהם תוכלו לבחור מלבד חשמלאי מוסמך. עם זאת, אם תרצו להתקדם בתחום החשמל, הצעד הראשון שלכם יהיה קורס חשמלאי מוסמך.

מה מקנה לנו קורס חשמלאי מוסמך?

לפני שניגע במהלך הקורס עצמו חשוב שנדע מה זה בכלל חשמלאי מוסמך. חשמלאי מוסמך הוא למעשה רישיון לעסוק בחשמל. יש הרבה סוגים של חשמלאים, אבל בעצם לכל סוג יש את ההסמכה שלו. חשמלאי מוסמך היא דרגהקורס חשמלאי מוסמך הוא למעשה רישיון לעסוק בחשמל. יש הרבה סוגים של חשמלאים, אבל בעצם לכל סוג יש את ההסמכה שלו. של חשמלאי. חשמלאי מוסמך הוא למעשה רישיון לעשות בחשמל בדרגה השלישית שלו, ובהתאם לכך הוא יוכל לקבל עבודות. סדר הרישיונות לעיסוק בחשמל עובד בצורה הבאה, מהסיווג הנמוך ביותר עד לגבוה ביותר: חשמלאי עזר, חשמלאי מעשי, חשמלאי מוסמך, חשמלאי ראשי, חשמלאי טכנאי, חשמלאי הנדסאי וחשמלאי מהנדס. בנוסף לכך, יש חשמלאי בודק שיש לו הסמכה מיוחדת. הוא למעשה בודק מערכות חשמל ומוצא ליקויי חשמל קיימים. גם לחשמלאי בודק יס סיווגים משלו.

ההסמכה של חשמלאי מוסמך הוא לתכנן ולבצע עבודות חשמל עד מתח של 3×80 אמפר. זאת אומרת, ברוב הבתים חשמלאי מוסמך יוכל לנהל את האירוע מכיוון שברוב הבתים הספק החשמל נמוך יותר. עם זאת, כאשר מדובר על מבנים ציבוריים חשמלאי מוסמך לא יהיה רשאי לבצע עבודות חשמל או לתכנן אותן. תחום החשמל הוא תחום פרוץ מאוד, וכדאי להימנע מעבודות שאינכן רשאים לעשות. ברוב המקרים לאחר הקורס אתם תתקלו באנשים אשר ידרשו ממכם להציג תעודת חשמלאי, לכן חשוב שתחזיקו ברישיון מתאים. מלבד לכך, לאחר שעברתם את ההכשרה אתם תהיו רשומים תחת משרד התמ"ת עם רישיון החשמלאי שלכם. כמו כן, ללא רישיון בתוקף אתם לא יכולים לבצע אף עבודה, בדרך כלל יש לחדש את הרישיון לאחר שנתיים.

מה לומדים?

אפשר לומר שבחרתם במקצוע הנכון. תחום החשמל הוא תחום מאוד פופולרי ומאוד אהוד בקרב הציבור הישראלי.קורס חשמלאי מוסמך יכול להתפרש למגוון רחב של מסלולי לימוד ולכן חשוב להכיר את כל האופציות. ניתן לעבוד תחת חברה או לעבוד באופן פרטי. מדובר על מקצוע יציב מאוד עם הכנסה מאוד טובה כאשר אתם צוברים וותק. קורס חשמלאי מוסמך יכול להתפרש למגוון רחב של מסלולי לימוד ולכן חשוב להכיר את כל האופציות. חשוב להדגיש, גם לאחר שלמדתם את המקצוע אתם חייבים להיות לפחות שנה אחת תחת ההגדרה של חשמלאי עוזר עד שתקבלו את הרישיון שלכם. זאת אומרת, אתם תהיו מצוותים לחשמלאי מוסמך ותעבדו איתו בשביל לצבור ניסיון וידע.

תוכנית הלימודים של קורס חשמלאי מוסמך מושפע מאוד מהחברה שלנו ומה קורה כרגע בפן הטכנולוגי המודרני. לכן, במהלך הקורס אנחנו נחשף בכל פעם להתפתחויות חדשות בתחום החשמל ונדע איך לעסוק בהם. במהלך הקורס אנחנו ניגע בנושאי הלימוד הבאים: מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, תורת החשמל, מבוא למחשבים, תכנון מתקנים, מתקני חשמל, קריאת שרטוטים, בטיחות, אנגלית, חוקי ותקני חשמל ועוד. במהלך הקורס נלמד גם באופן עיוני וגם באופן מעשי.

קראו עוד: קורס חשמלאי ראשי

קורס חשמלאי מוסמך מקוצר

יש מסלולים שונים עבור קורס חשמלאי מוסמך. הקורס המקוצר הוא קורס מאוד פופולרי אשר מעניק לכם את התעודה המיוחלת תוך זמן קצר. לימודי חשמלאי מתאימים למי שיש לו 12 שנות לימוד. המסלול הקצר נע בין שנהבין אם מדובר על קורס חשמלאי מוסמך מקוצר או לא תוכלו להמשיך את ההתפתחות שלכם בענף החשמל עם קורס חשמלאי ראשי או קורס חשמלאי אחר לשנתיים, הוא כולל 1000 שעות לימוד פחות או יותר. זאת לעומת כ-1,300 שעות אשר יש במסלול הלא מקוצר. חשוב לציין, שעות אלו נחשבות לשעות אקדמיות. כמו כן, אם יש לכם תעודת הנדסאי תוכלו לקצר את המסלול שלכם כמעט בחצי. יש קורס חשמלאי מוסמך מקוצר במיוחד אשר כולל 486 שעות לימוד אקדמיות בלבד. המסלול המקוצר הוא מאוד אינטנסיבי ולכן הוא לא מתאים לכל אחד. תשמחו לדעת, יש מכללות ומוסדות לימוד רבים אשר יציעו לכם מסלולים מיוחדים לאנשים עובדים, הורים וכל סיבה אחרת בה אתם לא יכולים להעמיס על עצמכם.

בתום הלימודים, בין אם מדובר על קורס חשמלאי מקוצר או לא תוכלו להמשיך את ההתפתחות שלכם בענף החשמל עם קורס חשמלאי ראשי או קורס חשמלאי אחר. המטרה שלכם היא לבדוק באמת מה נחוץ בשוק ומה יש לכם זיקה אליו. כמו כן, שווה להסתכל על המשכורות שיש עבור המסלולים השונים. לדוגמא, חשמלאי גנרטורים היום מרוויח סכומים יפים מאוד. השכר אותו תקבלו לאחר שקיבלתם הכשרה של קורס חשמלאי מוסמך לא יהיה גבוה במיוחד. הסיבה לכך היא שאתם בשנה הראשונה שלכם תעבדו תחת מישהו. השכר שלכם ינוע בין 6,000 ש"ח ועד כ-8,000 ש"ח. מרגע בו אתם יכולים לעבוד בתור חשמלאי מוסמך לבד השכר עולה, במיוחד כאשר מדובר על עצמאי שיכול להגיע לסכומים מאוד גבוהים בהתאם לכמות העבודה והלקוחות שיש לו.

לאחר קורס חשמלאי מוסמך לימודים מלאים, התלמידים בדרך כלל עוברים התלמדות

אין צורך בהשכלה גבוהה כדי לעסוק בתחום החשמלאות, אבל חשמלאי מוסמך לימודים מספקים הכשרה משמעותית שמתקיימת אמצעות תכנית לימודים שמספקת הדרכה בכיתה והדרכה מעשית. למעשה, אחד המקצועות הכי מבוקשים הן בישראל והן בעולם הוא מקצוע החשמלאי. מדובר בבעל מקצוע שכל משק בית בישראל זקוק לו בשלב כזה או אחר, בין אם מדובר בהזמנת חשמלאי מוסמך לפני כניסה לבית או דירה חדשים, בין אם מדובר בתקלה כמו קצר חשמלי או התקנת דוד חשמלי בבית ובין אם לצורכי תחזוקה בסיסיים. לכן, אם אתם מחפשים משרה משתלמת, אופציה לפתח קריירה בתחום מרתק ומעניין, יכול מאוד להיות שאתם מתאימים ללמוד חשמלאי מוסמך. לאחר הלימודים, התלמידים יכולים לעסוק במספר עבודות חשמל, או לעבוד כעצמאים, ושתי האפשרויות מחייבות רישיון.

מידע חשוב

חשמלאים מסייעים בתיקוני חשמל למגורים, לאזורי מסחר ומתחמי תעשייה, באמצעות התקנה ותיקון חיווט ורכיבים חשמליים. חשמלאים עשויים להתמחות בבנייה או בתיקון, אם כי לרוב הם מבצעים את שני התפקידים.

לאחר קורס חשמלאי מוסמך לימודים מלאים, התלמידים בדרך כלל עוברים התלמדות. דרישות הקבלה ללימודים הם תעודת בגרות או תעודה שוות ערך.

דרישות לימודים

ברוב המקרים, חשמלאים מקבלים הכשרת חשמלאי מוסמך לימודים באמצעות תוכנית חניכה. חלק מהחשמלאים מתחילים את תהליך ההכשרה על ידי השתתפות בתוכנית מקצועית בכיתה, או משמשים כעוזרים לחשמלאים; יחד עם זאת, חשמלאים אלה ממשיכים לעתים קרובות להשלים חניכות.

מועמדים לעבודה בתחום החשמל, שיש להם תעודת בגרות או תעודה מקבילה, יכולים להגיש בקשה להיות מתלמדים דרך איגודים שונים. השלמת תוכנית חשמלאי מוסמך לימודים במשך ארבע שנים מאפשרת לחניכים להפוך למורשים לעיסוק בתחום ולעבוד על פרויקטים של בנייה ותיקונים.

הכשרת חניכות

החניכים עוברים כ-600 שעות לימוד והדרכה בכיתת חשמלאי מוסמך לימודים, במהלכה הם לומדים על עקרונות בטיחות, מעגלים חשמליים וקריאת שרטוטים.

מלבד הלמידה בכיתה, החניכים מקבלים הכשרה בעבודה בליווי חשמלאים מנוסים. חניכים יכולים להתאמן על שקעי חיווט והלחמת רכיבים חשמליים.

פרופיל קריירה

לאחר סיום קורס חשמלי מוסמך לימודים מכשירים את התלמידים לעבוד בחברות שירות, חברות בנייה או כנותנילאחר סיום קורס חשמלי מוסמך לימודים מכשירים את התלמידים לעבוד בחברות שירות, חברות בנייה או כנותני שירות שירות. לחשמלאים בתעשיות שונות יש תפקידים משתנים. תוכלו גם לעבוד אצל קבלנים בסדרי גודל שונים, בפרויקטים משמעותיים וגדולים, להיות עצמאיים ולעבוד בתור חשמלאיים אצל לקוחות פרטיים או לעבוד בתעשייה בחברות ומקומות שזקוקים לחשמלאי מקצועי על בסיס קבוע. כמובן, שבכל מקום בו תבחרו לעבוד, הדרישות מכם יהיו שונות לגמרי וכך גם תנאי העבודה. כך, לדוגמא, חשמלאי תחזוקה שעובדים במפעלים עשויים להידרש לשירות ולתקן קווי ייצור, בעוד שחשמלאי בנייה שעובדים על שיפוץ בתים עשויים להתבקש להתקין מתגים ולחווט מחדש תאורה.

דרישות רישוי

חשמלאים חייבים להציג רישיון הסמכה לעסוק בתחום. דרישות הרישיון כוללות ברוב המקרים השלמת מבחן כשירות על יישומי חשמל וקודי בנייה.

חשמלאים עצמאים שעובדים כקבלנים עשויים להזדקק לרישיון קבלן נפרד ולהשלים תוכנית הסמכת  חשמלאי מוסמך לימודים בהנדסת חשמל או תחום קשור.

אפשרויות תעסוקה

הזדמנויות עבודה לחשמלאים צפויות לגדול באופן משמעותי מהממוצע עד שנת 2029. התעסוקה רגישה מאודכדי להפוך לחשמלאי מוסמך, תחילה יש להשלים תוכנית הכשרת חשמלאי מוסמך לימודים בפרק זמן ממושך למדי לתנודות כלכליות, כך שחשמלאים עלולים למצוא את עצמם מובטלים כאשר מספר הפרויקטים לבנייה יורד.

כדי להפוך לחשמלאי מוסמך, תחילה יש להשלים תוכנית הכשרת חשמלאי מוסמך לימודים בפרק זמן ממושך למדי, ולאחר מכן לקבל רישיון. רק אז תוכלו להמשיך להתמחות בתחום מסוים, לעבוד בתעשיות שונות, או להיות עצמאים.

מחירון חשמלאי מוסמך לימודים

עלות חשמלאי מוסמך לימודים במרכזי ההדרכה השונים בישראל משתנה בין מרכזי הלמידה, אבל ברוב המקרים העלויות כוללות:

מסלול של 800 שעות לימוד לתלמידים שסיימו תיכון ומעוניינים לקבל רישיון לעיסוק כחשמלאים עוזרים: 10,000 עד 12,500 ₪.

מסלול של 1,080 שעות לימוד לתלמידים שסיימו תיכון: 13,000 עד 16,000 ₪.

מסלול קצר של 486 שעות לימוד לתלמידים שסיימו תוכנית לימודים מלאה לקבלת רישיון חשמלאי: 7,500 עד 8,500 ₪.

טיפים לבחירת מסלול חשמלאי מוסמך לימודים

  1. בדקו האם המסלולים שמתאימים לכם רלוונטיים מבחינת המיקום שלהם והאם אתם יכולים לשלב אותם עם עבודה נוספת או צריכים לעשות כל מיני שינויים בחיים.
  2. בדקו אילו תכנים מועברים במהלך הקורס ואילו דלתות יפתחו בפניכם מבחינה תעסוקתית.
  3. אל תתפשרו על מסלול פחות טוב רק בשל אילוצים. עדיף ללכת על הטוב ביותר.
  4. בדקו עלויות, כמות פעמים בשבוע שהקורס עובר, מי מעביר את התכנים ואילו דרישות יש מכם במהלך הקורס כמו מטלות, משימות ומבחנים.

רוצים לקבל מידע נוסף על חשמלאי מוסמך לימודים? לא בטוחים איזה מסלול הוא המתאים לכם ביותר מכל המסלולים המוצעים כאן בישראל? מה שעליכם לעשות הוא להשאיר את הפרטים שלכם אצלנו באתר ואנחנו נשמח לתת לכם מענה מהיר ולחזור אליכם. דרך האתר תוכלו לקבל מענה על כל השאלות, להנות מייעוץ וליווי אישי בתחום הלימודים וכך לבחור את המקום שהכי מתאים לכם בדרך לקריירה בתחום החשמל.

גיל פנקו
גיל פנקו

אנו מתמקדים בפיתוח תכניות לימוד מקיפות ומעודכנות, המועברות על ידי מורים מנוסים ומומחים בתחומם. הלימודים במרכז שלנו מתאפיינים בשילוב של תיאוריה ופרקטיקה, כדי להבטיח שהסטודנטים יקבלו את הכלים הנדרשים להצלחה בשוק העבודה.

אהבתם? שתפו את המאמר!
073-3753289
רוצים ייעוץ והכוונה ללימודים ללא עלות? השאירו פרטים