לימודי פסיכודרמה

תוכן עניינים

לימודי פסיכודרמה הינם לימודים פופולריים מאוד בשנים האחרונות. שיטת פסיכודרמה הוכחה כשיטה מאוד מוצלחת אשר יכולה לענות על שאלות רבות בחיים שלנו. אנחנו ביום יום שלנו מסתובבים עם מטען שיש עלינו עוד מגילאים צעירים. ברגע שנדע להסיר את המטען הזה מעל הגב שלנו מיד נרגיש הקלה. בשביל זה נועדו לימודי פסיכודרמה, באמצעות יצירה והעלאת זיכרונות או חוויות מן העבר נתן את העתיד שלנו.

רקע היסטורי

השיטה של פסיכודרמה פותחה על ידי יעקב לוי מורנו, היא קיימת כבר לא מעט זמן מאז המאה ה-20. פסיכודרמה נחשבת תחת הענף של רפואה משלימה וכמו כן, גם חלק מעולם האומנות. הטיפול פותח כחלק מטיפול פסיכולוגי באמצעות שילוב כלים תיאורטיים. המטרה היא ליצור המחשה אמיתית של הרגשות והתחושות של המטופל באופן בו רק הוא יוכל להרגיש. ניתן לחוות תחושות שחשנו בעבר, לדעת דרכי התמודדות מול התחושות האלה ולסגור מעגלים מהעבר כדי להוריד חסמים.

מה לומדים בלימודי פסיכודרמה מאחורי שיטת טיפול זה יש רעיון מאוד ברור, ברגע בו אנחנו פועלים ומבטאים את עצמו בהתאם לקונפליקט בו היינו, נוכל לזהות ולהכיר בעיות באופן יעיל יותר. זאת אומרת, גם אם אנחנו מדברים על דברים מהעבר, ומתמודדים מול מצבים פחות נוחים בעברנו, נוכל בעצם להשתמש בכלי הזה כדי לזהות באמצעות דיבור את שורש הבעיה. בטיפול אנחנו אמורים לחוות מחדש אירועים קריטיים בחיים שלנו באמצעות משחקי תפקידים. במשחקי התפקידים האלה אנחנו ננסה לשחזר את העבר, אבל להגיב בצורה שונה ולראות תוצאות אפשריות. יכול להיות שבמשחקי התפקידים אתם תשחקו את עצמכם, אך יכול להיות שתשחקו גם גורם אחר בסיפור שלכם. בדרך זו, אתם תוכלו לראות את הסיטואציה גם מעיניים זרות.

למעשה, הטיפול מאוד תלוי במטפל, אבל לא פחות, היעילות של הטיפול תלויה בשיתוף הפעולה של המטופל. המטרה היא לא לחשוב יותר מדי לעומק כאשר אנחנו עומדים בפני סיטואציה, אלא בתור התחלה לגלות את הספונטניות שלכם. ברגע בו נדע לשלוט בספונטניות שלנו ככה נדע להתמודד עם סיטואציות כאלה ואחרות.

איך זה עובד?

איך עובד טיפול בפסיכודרמה הטיפול מתבצע לרוב בקבוצות, אך ניתן גם לערוך טיפולי פסיכודרמה אישיים. הטיפול מתאים לקהל הרחב, החל מילדים, פגועי נפש ואוכלוסייה סטנדרטית. כחלק מהטיפול אנחנו נערוך הכרות עם המטופל ונבין ביחד מהי הבעיה שעומדת מאחורי הסיבה שרציתם לבוא. כמו כן, לימודי פסיכודרמה מכשירים את המטפל גם לערוך טיפולים במסגרת זוגית, משפחתית, טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי ועוד. השיטה עובדת בצורה מעולה והיא אפילו מומלצת ומוכרת על ידי ארגונים שונים בארץ, ביניהם מערכת החינוך ומשרד הבריאות.

הלימודים עצמם עובדים בשיטה הבא. המטפלים העתידיים ירכשו את כל הכלים הקשורים לטיפול, גם מתחום המשחק והתיאטרון שכן זה הבסיס, וגם מתחום הפסיכולוגיה. המטרה היא לדעת לשלב בין שני העולמות במסגרת טיפולית. יש הכשרה תיאורטית בתור התחלה, ולאחר שהמטפל כבר מכיר את החומר הנלמד, המטרה הבאה היא להתחיל ליישם את כל מה שלמדתם. הסטודנטים של לימודי פסיכודרמה יגעו בכל התחומים האומנותיים מלבד למשחק, כמו תנועה, קול ועוד… כחלק מהלימודים תקבלו קורסים של פסיכודרמה קלאסית, טיפול בילדים, קורסים של פסיכולוגיה ועוד. יש מוסדות לימודים אשר דורשים תואר שני כדי שיוכלו להתקבל ללמוד אצלם.

תנאי קבלה

לימודי פסיכודרמה יכולים להתחלק לשניים, או קורס של לימודי פסיכודרמה או תואר בפסיכודרמה. בדרך כלל,למי מתאים ללמוד פסיכודרמה ומה תנאי הקבלה ללימודים הלימודים הפופולריים ביותר יהיו עם קורס של לימודי פסיכודרמה אשר תנאי הקבלה ישתנו ממוסד לימודים כזה לאחר. חלק ירצו ניסיון בפסיכולוגיה, טיפול ואומנויות הבמה. חלק ידרשו 12 שנות לימוד ובגרות מלאה, חלק יתנו את הקורס במבחן וכן הלאה… עליכם לבחור את המסלול אותו תרצו לעבור כדי לקבל את ההכשרה המתאימה. לימודי פסיכודרמה יכולים לערוך כמה חודשים, תלוי במסלול בו אתם בוחרים. המחיר של קורס פסיכודרמה ינוע בין 2,000 ש"ח ועד 7,000 ש"ח. המחיר משתנה בהתאם למסלול הנבחר, משך זמן הקורס ומוסד הלימודים בו אתם נמצאים.

מה עושים אחר כך?

ברגע שיש לכם את ההכשרה להעניק טיפולים תוכלו לגשת למוסד ציבורי כלשהו אשר נותן מענה באמצעות פסיכודרמה או לעבוד באופן עצמאי. בתור המטפלים אתם יכולים להחשיב את עצמכם למי שעובד מאחורי הקלעים ורוצה לנתב את הסצנה למקום הטוב ביותר. המטרה שלכם היא לפרוץ את כל המחסומים הרגשיים של אותו מטופל ולשנות את דפוס ההתנהגות שלו. זאת אומרת, אנחנו בטיפול מתבססים המון על אימפרוביזציה. אין באמת צורך שתהיו שחקנים בהבימה כדי לייצר תחושה ריאליסטית של מצב נתון מהעבר של אותו אדם. אבל כן חשוב שתתמסרו למה שאתם מייצרים, תדעו איך לנתב את הסיפור בדרך הנכונה ולהיות מספיק רגיש למטופל כדי לדעת מתי נכון להמשיך ולאן. יש סוגים של לימודי פסיכודרמה, חלק מהלימודים הם קורס מתוך תואר ראשון. אנחנו ממליצים לכם, אם אתם מעוניינים רק בלימודי פסיכודרמה לפני אל מוסד לימודים אשר מעניק לימודי פסיכודרמה בלבד.

 

גיל פנקו
גיל פנקו

אנו מתמקדים בפיתוח תכניות לימוד מקיפות ומעודכנות, המועברות על ידי מורים מנוסים ומומחים בתחומם. הלימודים במרכז שלנו מתאפיינים בשילוב של תיאוריה ופרקטיקה, כדי להבטיח שהסטודנטים יקבלו את הכלים הנדרשים להצלחה בשוק העבודה.

אהבתם? שתפו את המאמר!
073-3753289
רוצים ייעוץ והכוונה ללימודים ללא עלות? השאירו פרטים