חשמלאי מוסמך לימודים והתאמה לדרישות קריירה

אין צורך בהשכלה גבוהה כדי לעסוק בתחום החשמלאות, אבל חשמלאי מוסמך לימודים מספקים הכשרה משמעותית שמתקיימת אמצעות תכנית לימודים שמספקת הדרכה בכיתה והדרכה מעשית. למעשה, אחד המקצועות הכי מבוקשים הן בישראל והן בעולם הוא מקצוע החשמלאי. מדובר בבעל מקצוע שכל משק בית בישראל זקוק לו בשלב כזה או אחר, בין אם מדובר בהזמנת חשמלאי מוסמך לפני כניסה לבית או דירה חדשים, בין אם מדובר בתקלה כמו קצר חשמלי או התקנת דוד חשמלי בבית ובין אם לצורכי תחזוקה בסיסיים. לכן, אם אתם מחפשים משרה משתלמת, אופציה לפתח קריירה בתחום מרתק ומעניין, יכול מאוד להיות שאתם מתאימים ללמוד חשמלאי מוסמך. לאחר הלימודים, התלמידים יכולים לעסוק במספר עבודות חשמל, או לעבוד כעצמאים, ושתי האפשרויות מחייבות רישיון.

מידע חשוב

חשמלאים מסייעים בתיקוני חשמל למגורים, לאזורי מסחר ומתחמי תעשייה, באמצעות התקנה ותיקון חיווט ורכיבים חשמליים. חשמלאים עשויים להתמחות בבנייה או בתיקון, אם כי לרוב הם מבצעים את שני התפקידים.

לאחר קורס חשמלאי מוסמך לימודים מלאים, התלמידים בדרך כלל עוברים התלמדות. דרישות הקבלה ללימודים הם תעודת בגרות או תעודה שוות ערך.

דרישות לימודים

ברוב המקרים, חשמלאים מקבלים הכשרת חשמלאי מוסמך לימודים באמצעות תוכנית חניכה. חלק מהחשמלאיםלאחר קורס חשמלאי מוסמך לימודים מלאים, התלמידים בדרך כלל עוברים התלמדות מתחילים את תהליך ההכשרה על ידי השתתפות בתוכנית מקצועית בכיתה, או משמשים כעוזרים לחשמלאים; יחד עם זאת, חשמלאים אלה ממשיכים לעתים קרובות להשלים חניכות.

מועמדים לעבודה בתחום החשמל, שיש להם תעודת בגרות או תעודה מקבילה, יכולים להגיש בקשה להיות מתלמדים דרך איגודים שונים. השלמת תוכנית חשמלאי מוסמך לימודים במשך ארבע שנים מאפשרת לחניכים להפוך למורשים לעיסוק בתחום ולעבוד על פרויקטים של בנייה ותיקונים.

הכשרת חניכות

החניכים עוברים כ-600 שעות לימוד והדרכה בכיתת חשמלאי מוסמך לימודים, במהלכה הם לומדים על עקרונות בטיחות, מעגלים חשמליים וקריאת שרטוטים.

מלבד הלמידה בכיתה, החניכים מקבלים הכשרה בעבודה בליווי חשמלאים מנוסים. חניכים יכולים להתאמן על שקעי חיווט והלחמת רכיבים חשמליים.

פרופיל קריירה

לאחר סיום קורס חשמלי מוסמך לימודים מכשירים את התלמידים לעבוד בחברות שירות, חברות בנייה או כנותנילאחר סיום קורס חשמלי מוסמך לימודים מכשירים את התלמידים לעבוד בחברות שירות, חברות בנייה או כנותני שירות שירות. לחשמלאים בתעשיות שונות יש תפקידים משתנים. תוכלו גם לעבוד אצל קבלנים בסדרי גודל שונים, בפרויקטים משמעותיים וגדולים, להיות עצמאיים ולעבוד בתור חשמלאיים אצל לקוחות פרטיים או לעבוד בתעשייה בחברות ומקומות שזקוקים לחשמלאי מקצועי על בסיס קבוע. כמובן, שבכל מקום בו תבחרו לעבוד, הדרישות מכם יהיו שונות לגמרי וכך גם תנאי העבודה. כך, לדוגמא, חשמלאי תחזוקה שעובדים במפעלים עשויים להידרש לשירות ולתקן קווי ייצור, בעוד שחשמלאי בנייה שעובדים על שיפוץ בתים עשויים להתבקש להתקין מתגים ולחווט מחדש תאורה.

דרישות רישוי

חשמלאים חייבים להציג רישיון הסמכה לעסוק בתחום. דרישות הרישיון כוללות ברוב המקרים השלמת מבחן כשירות על יישומי חשמל וקודי בנייה.

חשמלאים עצמאים שעובדים כקבלנים עשויים להזדקק לרישיון קבלן נפרד ולהשלים תוכנית הסמכת  חשמלאי מוסמך לימודים בהנדסת חשמל או תחום קשור.

אפשרויות תעסוקה

הזדמנויות עבודה לחשמלאים צפויות לגדול באופן משמעותי מהממוצע עד שנת 2029. התעסוקה רגישה מאודכדי להפוך לחשמלאי מוסמך, תחילה יש להשלים תוכנית הכשרת חשמלאי מוסמך לימודים בפרק זמן ממושך למדי לתנודות כלכליות, כך שחשמלאים עלולים למצוא את עצמם מובטלים כאשר מספר הפרויקטים לבנייה יורד.

כדי להפוך לחשמלאי מוסמך, תחילה יש להשלים תוכנית הכשרת חשמלאי מוסמך לימודים בפרק זמן ממושך למדי, ולאחר מכן לקבל רישיון. רק אז תוכלו להמשיך להתמחות בתחום מסוים, לעבוד בתעשיות שונות, או להיות עצמאים.

מחירון חשמלאי מוסמך לימודים

עלות חשמלאי מוסמך לימודים במרכזי ההדרכה השונים בישראל משתנה בין מרכזי הלמידה, אבל ברוב המקרים העלויות כוללות:

מסלול של 800 שעות לימוד לתלמידים שסיימו תיכון ומעוניינים לקבל רישיון לעיסוק כחשמלאים עוזרים: 10,000 עד 12,500 ₪.

מסלול של 1,080 שעות לימוד לתלמידים שסיימו תיכון: 13,000 עד 16,000 ₪.

מסלול קצר של 486 שעות לימוד לתלמידים שסיימו תוכנית לימודים מלאה לקבלת רישיון חשמלאי: 7,500 עד 8,500 ₪.

טיפים לבחירת מסלול חשמלאי מוסמך לימודים

  1. בדקו האם המסלולים שמתאימים לכם רלוונטיים מבחינת המיקום שלהם והאם אתם יכולים לשלב אותם עם עבודה נוספת או צריכים לעשות כל מיני שינויים בחיים.
  2. בדקו אילו תכנים מועברים במהלך הקורס ואילו דלתות יפתחו בפניכם מבחינה תעסוקתית.
  3. אל תתפשרו על מסלול פחות טוב רק בשל אילוצים. עדיף ללכת על הטוב ביותר.
  4. בדקו עלויות, כמות פעמים בשבוע שהקורס עובר, מי מעביר את התכנים ואילו דרישות יש מכם במהלך הקורס כמו מטלות, משימות ומבחנים.

רוצים לקבל מידע נוסף על חשמלאי מוסמך לימודים? לא בטוחים איזה מסלול הוא המתאים לכם ביותר מכל המסלולים המוצעים כאן בישראל? מה שעליכם לעשות הוא להשאיר את הפרטים שלכם אצלנו באתר ואנחנו נשמח לתת לכם מענה מהיר ולחזור אליכם. דרך האתר תוכלו לקבל מענה על כל השאלות, להנות מייעוץ וליווי אישי בתחום הלימודים וכך לבחור את המקום שהכי מתאים לכם בדרך לקריירה בתחום החשמל.

תוכן עניינים